Kilka ciekawostek o lodach

Lato kojarzy nam się z wakacjami, urlopem, ciepłym morzem, słońcem, plażą, ale również z LODAMI. Proporcjonalnie do temperatury rośnie niewątpliwie nasza chęć na lody. A ponieważ posiadamy środek lata postanowiliśmy przygotować 15 ciekawostek o lodach. Kto wymyślił sorbet? Skąd wzięły się lody w rożku? Sprawdźcie poniżej.

#15 Jak to należy było??

Niestety, tego kto i kiedy wynalazł lody nie wiadomo. Wiadomo jednakże, że gdybyśmy żyli kilkaset lat temu, pewnie większość z nas nigdy nie spróbowałaby lodów, a to dlatego, że w tamtych czasach lody jadali tylko arystokraci.

Przyjmuje się, że lody wymyślili Chińczycy około pięć tysięcy lat temu… Miażdżyli oni owoce i podawali z pokruszonym lodem w miskach. Wymyślono także, że po dodaniu do papki ryżowej (która powstawała z gotowanego ryżu i mleka) owoców i przypraw, można ją włożyć do śniegu i zamrozić – to była namiastka prawdziwych lodów ?

Grecy uwielbiali tak zwany ,śnieg z Olimpu”. Była to mieszanka lodu, miodu, soków owocowych i wina. Był to ulubiony przysmak elit towarzyskich. Rzymianie jednak lody urozmaicali miodem, cynamonem, wodą różaną i fiołkami. Dodawali też migdały, daktyle i figi. Miłośnikiem lodów był Cesarz Neron.

Lody dla współczesnej Europy, odkrył najprawdopodobniej wenecki podróżnik – Marco Polo. Jak głosi legenda Marco Polo, który bardzo często gościł w Chinach, wykradł tajną recepturę i sprzedał weneckim cukiernikom. Dzięki tej kradzieży powstały słynne kremowe weneckie lody śmietankowe.

#14 Sorbety

Sorbety z kolei zawdzięczamy Arabom – to właśnie oni wpadli na ten genialny pomysł, a swój ,wynalazek” nazwali szarbaSzarba była mieszanką zmrożonych przecierów owocowych i cukru z dodatkiem alkoholu. Grecy natomiast smakowali przysmak zwany granita (do dzisiaj stosowany) – są to drobinki lodowe z soku owocowego. Wyjątkową cechą, odróżniającą go od sorbetu, jest ziarnista struktura lodu, której to zawdzięcza nazwę – granire to znaczy ,formować ziarna”.

#13 Lodziarnie

Pierwsza lodziarnio – kawiarnia powstała we Francji, a dokładnie w Paryżu w roku 1686. Była to Café Procope. Jej pomysłodawcą był Sycylijczyk Francesco Procopio de’Coltelli. Café Procope istnieje do dziś jako najstarsza, nieprzerwanie funkcjonująca paryska kawiarnia (bywali w niej, i zapewne zamawiali lody do kawy m.in. Victor Hugo, Napoleon Bonaparte i Benjamin Franklin).

#12 Lody z automatu

Przełomowym wydarzeniem w historii lodów było oczywiście wynalezienie maszynki do ich robienia. Maszynka nazywana była sabotiere(sorbetiera). Składała się ona z dwóch naczyń. Jedno naczynie (większe) wypełnione było lodem i solą, do niego powinno się było włożyć mniejsze naczynie, w którym była zrealizowana masa lodowa. Poprzez pokrywę przechodziły specjalne mieszadła, które mieszały zawartość.

Momentem przełomowy w produkcji lodów nastąpił dopiero w XIX wieku, kiedy to niemiecki fizyk Karl von Linde w 1876 ,wprowadził na rynek” pierwszą maszynę chłodniczą. Na dzień dzisiejszy prawdopodobnie każdy z nas ma ją w swoim mieszkania i nazywa się ona lodówką 

Co ciekawe w Niemczech, w których wszak chłodziarka została wynaleziona, masowa produkcja lodów rozpoczęła się dopiero w 1925 roku.

#11 Washington i jego produkcja lodów

Zaskakujący jest fakt, że jednym z pierwszych ludzi produkujących lody na dużą skalę był pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington. W swej posiadłości Mount Vernon wytwarzał lody za poradą maszyny skonstruowanej w 1790 roku przez amerykańską gospodynię Nancy Johnson. Lody te ze 100% pewnością jadali zaproszeni poprzez niego goście.

#10 Lody na patyku

W dzisiejszych czasach lody na patyku są czymś zwyczajnym, standardowym, jednak nie istnieją od zawsze. Lody na patyku wynalazł poprzez przypadek (jak to można przeważnie bywa z wynalazkami) Frank Epperson. W 1905 roku w San Francisco zima była w szczególności mroźna. Niewielki jedenastoletni wówczas chłopak zostawił na zewnętrznym parapecie okna szklankę oranżady z proszku z mieszadełkiem w środku. O napoju z całą pewnością zapomniał i pobiegł bawić się z kolegami. Rano znalazł szklankę z zamarzniętą cieczą, pociągnął za mieszadełko i… gotowe! Jakie to zwykłe – że też nikt wcześniej na to nie wpadł?

#9 Lody po kryjomu

Dawniej ludziom jedzenie lodów wydawało się w ogóle niemożliwe!! W 1759 roku matka wielkiego niemieckiego poety Wolfganga Goethego nie wierzyła, by ,żołądek mógł znieść w sobie zimny lód”. Jej dziesięcioletni wtedy syn musiał po kryjomu zaspokajać własną namiętność do lodów poziomkowych.

#8 Jak wiele lodów zjadamy?

Dzisiaj zjada się na świecie ponad 20 miliardów litrów lodów rocznie. Przeciętny Amerykanin zjada ich rocznie 23 litry, a Mieszkańcy Polski tylko 4 litry. W Europie najwięcej lodów zjadają Skandynawowie – powyżej 10 litrów na osobę (rocznie).

#7 Najdziwniejsze smaki lodów

Słony karmel już chyba na nikim nie robi wrażenia i większość z Was próbowała lodów o tym smaku. Na mojej liście nietuzinkowych smaków lodów znajdują się: rybne, czosnkowe, lawendowe, krewetkowo-ananasowe, pomidorowe, buraczkowe… Hitem są chyba jednakże lody o smaku… kiszonych ogórków, które zostały stworzone z myślą o kobietach w ciąży.

#6 Lody w rożku

Jak już wspomniałem lody na patyku powstały przez przypadek – podobnie było z lodami w rożku. W 1904 pochodzący z Syrii Ernest Hamwi sprzedawał na ulicach St. Louis coś, co swoim wyglądem przypominało wafle. Tuż obok niego lody sprzedawał Arnolda Fornachou. Ze względu na duży popyt sprzedawcy lodów dość prędko zabrakło papierowych talerzyków, na których serwował chłodzący smakołyk. Sprzedający wafle Ernest Hamwi wpadł na sprytny myśl – zwinął jeden ze swoich wyrobów w rożek, który jego kolega mógł następnie napełnić swoimi lodami. Jest to jedna z teorii i nie do końca wiadomo, czy Ernest Hamwi był 1-szy – niemniej jednak stowarzyszenie producentów lodów na początku lat 50. uznało go oficjalnie za wynalazcę rożków, w których do dziś jadamy lody.

#5 Lody Bambino!

Chyba nie posiada chłopcy i dziewczęta urodzonej w latach 60., 70., 80. czy 90., która nie znałaby smaku lodów Bambino! Ich produkcję rozpoczęto we wczesnych latach 60., kiedy to rząd nabył od Duńczyków maszyny do ich kreowania. Lody projektowane były poprzez kilka okręgowych spółdzielni mleczarskich, a ich nazwa pochodzi od włoskiego słowa bambino, czyli dziecko. Lody Bambino dostępne zostały w paru smakach: śmietankowym, owocowym, kawowym oraz dodatkowo śmietankowe i owocowe w polewie czekoladowej (moje ulubione!). Współcześnie wyrób o nazwie Lody Bambino tworzy łódzka spółdzielnia mleczarska Jogo (od ok. 1968 roku). Priorytetowym czynnikiem tych lodów jest śmietanka pasteryzowana. Na indywidualnej stronie wytwórca zachwala – „niezapomniany śmietankowy smak legendarnych lodów na patyku w nowym opakowaniu”. Mieliście okazję spróbować?

#4 Jak wiele kosztują najdroższe lody świata?

Najdroższe lody na świecie serwowane są w nowojorskiej restauracji Serendpity 3. Deser o nazwie The Golden Opulence Sundaenie jest tanie… $1000 i powstał w 2004 roku z okazji 50 rocznicy założenia restauracji. Na cenę wpływają najlepszej jakości składniki: wanilia z Madagaskaru, czekolada Amedei Porcelana, marcepan, owoce kandyzowane prosto z Paryża, trufle, świeże kawałki pomarańczy , a ponadto marakui, a nawet… kawior. Oprócz tego lody udekorowane są listkami 23 karatowego, jadalnego złota i serwowane są w pucharze Baccarat Harcourt Crystal (po konsumpcji nabywca może zatrzymać naczynie). Na tym nie koniec – lody można spożywać łyżeczką z 18-karatowego złota przynoszoną wraz z lodami. Co ciekawe zlecenia trzeba składać na 2 dni przed wizytą w restauracji!

#3 Największy lodowy deser!

Największy w historii deser lodowy zrobiony został w 1985 roku w mieście Anaheim położonym w stanie Kalifornia. Do produkcji mierzącego mniej więcej 4 metrów deseru zużyto 16 tysięcy litrów lodów!

#2 Świecące lody

Założyciel firmy „Poliż mnie, jestem pyszny” Charlie Francis wynalazł fluorescencyjne lody. Dzięki wykorzystaniu białka z Meduzy im szybciej liżemy lody, tym mocniejsze światło emitują. Właściwie każdy, kto chciałby spróbować tych lodów musi się jednak przygotować na niemały wydatek – ponieważ białko użyte do produkcji tych nietypowych lodów kosztuje około $320 za 2(!) gramy, jedna gałka świecących lodów to koszt około $220!

#1 Lody Kameleon – zmieniają kolor gdy zaczynają się… topić

Pochodzący z Hiszpanii fizyk wymyślił lody o nazwie „Xamaleon”, które zmieniają kolor z niebieskiego na fioletowy w momencie gdy zaczynają się topić. Wiadomo, że do produkcji lodów wykorzystał on truskawki, kakao, migdały, banany, pistację, wanilię i karmel, niemniej jednak nie wiadomo jak uzyskał tak oryginalny efekt. Lody sprzedawane są w lodziarni znajdującej się w miejscowości Calella de Mar, we wschodniej prowincji Barcelona.

 

Leave a Reply